Anioły anioła - wystawa rzeźb Henryka Patejuka

W czasie refleksji przedwigilijnych przywołujemy cienie tych, co odeszli. Członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów, bliskich nam ludzi kultury i sztuki. Tym razem przywołać chcemy twórczość i piękną osobowość artysty – Henryka Patejuka.

Henryk Patejuk urodził się 8 lutego 1952 roku w Zaświatyczach (powiat włodawski, gmina Hanna). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu i Pomaturalne Studium Reklamy Handlu w Ciechanowie. W wyuczonym zawodzie pracował 7 lat w Olsztynie i Mrągowie, następnie pracował przy konserwacji zabytków na terenie Polski i Słowacji. Przez wiele lat mieszkał w Mrągowie, następnie przeprowadził się do rodzinnej miejscowości. Rzeźbił, przeważnie małe formy. Malował obrazy nawiązujące do ikon prawosławnych.

Henryk Patejuk był wieloletnim uczestnikiem Art Naif Festiwal - największego festiwalu sztuki naiwnej w Europie, należał również do grona artystów Galerii „Ulica Krzywa” w Białej Podlaskiej oraz Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Laureat m.in. nagrody publiczności w kategorii rzeźba przyznanej podczas V Art Naif Festiwal w Katowicach w 2012 r. oraz wyróżnienia otrzymanego podczas Przegląd Twórczości Ludowej organizowanego w 2014 przez Krasnostawski Dom Kultury.

Anioły to ulubiony temat kolejnych prac artysty. Jak sam tłumaczył: „jego prace związane są z jego wspomnieniami  z dzieciństwa, pierwszą modlitwa „Aniele, stróżu mój”, obrazkami z aniołami strzegącymi dzieci przed niebezpieczeństwami, wiarą w to, że każdy z nas ma co najmniej jednego opiekuńczego ducha - anioła. Anioły wzięły się z opowiadań babć i dziadków, przeróżnych historii prawdziwych i niestworzonych,  opowieści, w których świat realny mieszał się z bajkowym…”

Zmarł 10 lipca 2016 r.

Czas trwania ekspozycji: 11 grudnia 2016 r. - 31 marca 2017 r.