Katedra św. Mikołaja we Włodawie

Katedra św. Mikołaja we Włodawie to zabytkowy kościół katolicki, który znajduje się w centrum miasta. Budynek został wzniesiony w stylu barokowym w XVIII wieku, z inicjatywy ówczesnego właściciela Włodawy, ks. Franciszka Zabiełło.

Charakterystyczną cechą katedry są dwie dzwonnice umieszczone na fasadzie, które zdobią zegary. Wewnątrz kościoła znajduje się piękna polichromia, autorstwa Jana Jerzego Plerscha, przedstawiająca sceny z życia św. Mikołaja oraz inne motywy religijne. Na uwagę zasługują również rzeźby, w tym ołtarze, ambona i chrzcielnica.

Oprócz polichromii i rzeźb, Katedra św. Mikołaja we Włodawie posiada także inne cenne elementy architektoniczne. Na uwagę zasługuje np. sufit, który pokryty jest dekoracyjnymi malowidłami, przedstawiającymi m.in. sceny z życia Maryi i Jezusa.

W kościele znajdują się również witraże, wykonane w stylu neobarokowym, które zdobią okna. Są one dziełem artystów z zakładów warszawskich i przedstawiają m.in. św. Mikołaja oraz sceny z Nowego i Starego Testamentu.

Podczas II wojny światowej katedra została uszkodzona i zniszczona przez Niemców. Po wojnie przeprowadzono prace remontowe, które pozwoliły na odrestaurowanie budynku. Obecnie katedra pełni funkcję kościoła parafialnego i jest ważnym miejscem kultu religijnego dla mieszkańców Włodawy i okolic.

Katedra św. Mikołaja jest jednym z najważniejszych zabytków Włodawy i przyciąga licznych turystów. Warto również dodać, że w okresie letnim w katedrze odbywają się koncerty organowe, które cieszą się dużą popularnością wśród miłośników muzyki organowej.

Dodaj komentarz