Synagoga we Włodawie

Synagoga we Włodawie jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Została zbudowana w XVIII wieku i jest jedną z niewielu synagog w Polsce, która przetrwała II wojnę światową. Synagoga w Włodawie jest cennym przykładem architektury żydowskiej z regionu Lubelszczyzny.

Budynek synagogi w Włodawie został wzniesiony w stylu barokowym, a jego charakterystyczną cechą jest drewniany gzyms zakończony pięcioma kopułami, symbolizującymi Mojżesza i czterech proroków Starego Testamentu. Wewnątrz synagogi znajduje się bima, czyli drewniana platforma, z której czytane były modlitwy, a także piękne malowidła i rzeźby zdobiące ściany.

Podczas II wojny światowej synagoga została poważnie uszkodzona, a po wojnie przez wiele lat pozostawała opuszczona i zaniedbana. Dopiero w latach 80. XX wieku przeprowadzono pierwsze prace remontowe, które pozwoliły na odrestaurowanie budynku. Obecnie synagoga pełni funkcję muzeum i jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci o żydowskiej kulturze we Włodawie. Wewnątrz muzeum znajdują się cenne zbiory związane z historią Żydów we Włodawie oraz wystawy poświęcone tematyce żydowskiej.

Dodaj komentarz